Apteczki do samochodu

Kierowca samochodu jest zobligowany do przestrzegania przepisów drogowych, które nakładają na niego między innymi obowiązek do posiadania w samochodzie specjalnej apteczki pierwszej pomocy. Jej zawartość jest już dowolna. 

Jak wyglądają apteczki samochodowe?  

apteczka samochodowa - norma din 13164Jeżeli kupujemy nowy samochód, to najczęściej zawiera on pełne wyposażenie razem z apteczką, kołem zapasowym i wieloma innymi przyborami. W nowoczesnych modelach aut, znajdują się apteczki z bogatym wyposażeniem, które z pewnością się przyda w błahym skaleczeniu i poważnym wypadku drogowym. Jeżeli apteczka samochodowa – norma DIN 13164 spełnia wymogi unijne, to z pewnością przyda się każdemu kierowców. W sklepach najczęściej spotkamy apteczki w formie plastikowych pudełek, niewielkich torebek wykonanych z materiałów nieprzemakalnych, albo w formie pudełek metalowych. Do samochodu najlepsze będą apteczki w formie torebek, bo posiadają bogate wyposażenie i zajmują niewiele miejsca. W jednym, niewielkim pojemniku znajdują się wszystkie niezbędne artykuły. W apteczce samochodowej nie może zabraknąć opatrunków i bandaży, które są wykorzystywane niemalże przy każdym wypadku drogowym. Jeżeli nie mamy w niej wody utlenionej, to do przemywania ran możemy użyć specjalnych chusteczek nasączonych spirytusem, które często znajdują się na wyposażeniu wkładu aptecznego. Konieczne będą też nożyczki, małe metalowe zapinki do bandaży i koc ratunkowy. Jeżeli osoba poszkodowana ma złamaną rękę, to przydadzą się chusty trójkątne zwykle, lub elastyczne. 

Apteczki, które są zgodne z normą DIN13164, mogą być stosowane we wszystkich europejskich krajach. Mają one szerokie zastosowanie, ponieważ mają rozbudowany wkład apteczny, który może się przydać w wielu sytuacjach. Zakup apteczki, to koszt kilkudziesięciu złotych.