Czym są te domy pasywne?

Coraz częściej słychać pojęcia, że dom jest energooszczędny lub też pasywny. Tylko tak naprawdę co to znaczy? Zastanawia się na pewno wielu z nas. Odpowiedź na to pytanie jest łatwa.

Domy pasywne – vademecum wiedzy

Pokrycia dachoweDom energooszczędny, to taki, które dzięki swoim technologiom, jak i materiałom użytym do budowy wykazuje cechy, które pozawalają zatrzymać energię cieplną w budynku. Ważne także są parametry cieplne jak i wilgotnościowe, które muszą być niższe od tych podawanych w normach. Do obliczeń tych że parametrów bierze się pod uwagę każdą warstwę przegród zewnętrznych, ważne są pokrycia dachowe z Gdańska, izolacje, materiały ścian i tym podobne. Domy pasywne także są energooszczędne, a poza tym w takich domach stosuje się elementy(urządzenia), które pozwalają na czerpanie energii cieplnej lub elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Jednym z takich urządzeń są panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne. Należy pamiętać, że te dwa urządzenia nie są tym samym. W Gdyni istniej firma, która zajmuje się montażem kolektorów słonecznych, a więc urządzeń, które służą do produkcji ciepła, na przykład od podgrzewania wody. Natomiast w Gdańsku istnieje firma, która montuje panele fotowoltaiczne. Panele te służą do zamiany promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Oby dwa urządzenia montuje się najczęściej na pokrycia dachowe. W Polsce oczywiście od strony południowej. Poza tym dobrze jeśli taki panel lub kolektor jest nachylony pod kątem około trzydziestu stopni.

Poza tym urządzenia te można także montować bezpośrednio na gruncie, na ogrodzeniach, czy na ścianach. Ważne jest aby te miejsce było jak najlepiej nasłonecznione.