Jakich lekarzy brakuje na rynku?

System publicznej opieki medycznej od wielu lat cierpi na niedobór lekarzy wielu specjalności. Taka sytuacja niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji takich jak przepracowanie personelu medycznego, bardzo długie kolejki do niektórych lekarzy specjalistów czy też odległe terminy rejestracyjne, które narażają pacjenta na niebezpieczeństwo związane z powikłaniami powstałymi na skutek nieleczonej choroby.

Kardiolog to lekarz na którego jest zapotrzebowanie

kardiologDostęp do wizy takich lekarzy jak endokrynolog oraz kardiolog łódź to prawdziwa bolączka polskiej służby zdrowia, tym bardziej, ze wśród prywatnych przychodni i gabinetów te specjalności lekarskie również nie są tak popularne jak ginekolog czy okulista, a więc sektor prywatny nie jest w stanie zrekompensować niedoborów sektora publicznego w tym zakresie. Kolejnym obszarem niepokojących informacji jest medycyna pracy ciesząca się sporym zainteresowaniem ze strony pacjentów. Mimo wszystko lekarzy medycyny pracy nadal brakuje, szczególnie w rejonie miast takich jak Łódź oraz okolice tego robotniczego miasta. Badanie stanu zdrowia pracowników, diagnozowanie i profilaktyka chorób zawodowych to niezwykle istotne zagadnienia, które nie powinny być przedmiotem zaniedbania. Niestety dostęp do lekarzy działających w ramach specjalności medycyny pracy brakuje w całym kraju. W związku z taką sytuacją rynek coraz bardziej otwiera się na specjalistów z zagranicy, szczególnie ze wschodu. Niestety ich dopływ również jest niewielki, ze względu na to, że poziom zarobków w naszym kraju nie jest tak atrakcyjny jak na zachodnie Europy.

W najbliższym czasie nie powinniśmy spodziewać się poprawy ze względu na sytuację demograficzną. Na rynek pracy będzie trafiać coraz mniej specjalistów, a niestety starzejące się społeczeństwo będzie generować zwiększone zapotrzebowanie na usługi medyczne, a więc popyt będzie przewyższać podaż.