Jakie są koszty posiadania szamba i czy warto to mieć je w swoim domu?

Posiadanie swojego domu wiąże się z ogromną swobodą, ale także i masą problemów, gdyż będziemy musieli samodzielnie zadbać o wszystkie instalacje w naszym domu. Jeśli nasza działka budowlana nie jest uzbrojona to będziemy musieli samodzielnie doprowadzić do niej wszystkie media i instalacje takie jak instalacja elektryczna, wodociągowa oraz gazowa.

Czy warto mieć przydomowe szambo?

kanalizaZ instalacją elektryczną zazwyczaj nie ma większych problemów, ale problemy występują zazwyczaj przy doprowadzeniu do działki przyłącza wodnego oraz gazowego. Posiadanie w swoim domu przyłącza gazowego wiąże się z ogromną wygodą, gdyż wtedy mamy w swoim domu niezawodny system ogrzewania zarówno wody jak i domu za pomocą jednego urządzenia. Działa to dokładnie na takiej samej zasadzie jak w mieszkaniach w bloku. Problemem jest jednak często dokonanie takiego przyłącza, gdyż jest ono bardzo kosztowne, wymaga dużo czasu. Zdarza się nawet, że jest to w niektórych wypadkach zupełnie niemożliwe rozwiązanie. Problem występuje również w przypadku przyłącza do miejskiej sieci wodociągowej. Tutaj najczęściej problemem jest czas. Jeśli nie mamy takiego przyłącza to powstaje problem ze ściekami oraz z dostępem do wody. Najczęściej inwestorzy decydują się na wykopanie studni oraz na wybudowanie szamba jako rozwiązanie tymczasowe, które ma dostarczać wodę i odprowadzać ścieki do momentu przyłączenia domu do wodociągów. Jeśli chodzi o inwestycję w studnie to nie jest to drogie przedsięwzięcie i nie wymaga również formalności. Problemem może być jedynie jakość wody o ile nie jest to studnia głębinowa. Mając studnię musimy mieć też miejsce na odprowadzanie ścieków i tutaj możemy wybierać pomiędzy przydomową oczyszczalnią ścieków, a szambem. Częściej decydujemy się na to drugie rozwiązanie gdyż zachęca nas do tego niski koszt budowy. Problemem jest jednak wysoki koszt eksploatacji co doskwiera szczególnie większym rodzinom, które zużywają dużo wody. Pogotowie kanalizacyjne Wrocław będzie wtedy naszym częstym gościem.

Kanalizacja będzie wymagała częstego opróżniania. Czyszczenie kanalizacji metodą WUKO jest obecnie najbardziej popularną metodą. We Wrocławiu działa wiele firm oferujących taką metodę.