Kreowanie przestrzeni – kreatywne czy nie?

Czy zastanawialiście się kiedyś jakby wyglądało wasze życie jak byście mieli kreatywny zawód? Ale jaki to jest? Architekt, projektant czy nawet grafik. Zadaniem ich jest kreowanie przestrzeni.

Czy kreowanie przestrzeni jest trudne?

przestzreń miejskaGdybyśmy poszli w myśl zasady, ze szata nie zdobi, to byśmy mieli szarą rzeczywistość. Może i faktycznie nie zdobi, to jednak pokazuje nam piękno. Gdyby nie kreowanie przestrzeni to świat byłby szary i smutny. Gdyby nie meble miejskie na ulicach nie byłoby różnorodności. Każde miasto byłoby takie same i niczym by się nie różniło. A tak w każdym z nich są chociażby inne ławki parkowe. Do kreatywnych zawodów zaliczamy reż wszelkiego rodzaju artystów. Kreatywny zawód to taki, który zmusza do tworzenia czegoś. Każdy architekt nierzadko musi wymyślić coś niepowtarzalnego. Do tego malarz który podczas malowania dzieła tworzy coś nowego, jak i pisarz, którego wyobraźnia działa na najwyższych obrotach, jak również aktor, który nie raz nie dwa musi elastycznie dostosować siebie do odgrywanej roli. Musi przechodzić z zadowolonego z życia student po pogrążonego w żalu męża. A pomijając już artystów kreatywnym zawodem będzie kucharz, który w kuchni wymyśla coraz to nowsze kombinacje przypraw oraz potraw czy składników. Kreatywnym może być też zawód dziennikarza czy psychologa. W tych najpopularniejszych obecnie zawodów cały czas jest kontakt z ludźmi, jest rozmowa z nimi, a jak wiadomo każdy człowiek jest inny. Do każdego trzeba podjeść inaczej. Również kreatywnym zawodem jest przedszkolanka, która pracując z dziećmi musi wymyślać dla dzieci zabawy, tak aby się one nie nudziły. Jak widać jest wiele zawodów na swój sposób kreatywnych. Na pewno znalazłoby się ich jeszcze więcej, bo prawie każdy zawód jest na swój sposób kreatywny. W każdym zawodzie trzeba zrobić coś niestandardowego, coś co odbiega od normy.

Każdy zawód począwszy od architekta (czy to budowlanego czy wnętrz) idąc przez wszelkiego rodzaju artystów, a kończąc na opiekunce dziecka wymaga od nas kreatywności. Więc jeśli sądzisz, ze nie masz kreatywnego zawodu to pomyśl czy działasz według ustalonego schematu czy masz czasem coś nieprzewidzianego. Jeśli występuje schemat to znaczy, ze wpadłeś w rutynę. Jeśli już ktoś bawi się w kreowanie przestrzeni to mam szacunek do nich.