Paszowozy – informacje ogólne

Dzisiaj chciałbym się zająć wozami paszowymi. Co to w ogóle jest, jak działa i do czego wykorzystujemy paszowozy? Mam nadzieję, że wytłumaczę wam tak, że będziecie rozumieć, co to jest i do czego służy.

Paszowozy i inne usprawnienia w gospodarstwie

paszowozyNiektórzy rolnicy zajmują się głównie hodowlą zwierzą, a inni za to uprawą zbóż. Jednak nawet, jeśli są nastawieni na jedno, to i tak zawsze ale to zawsze mają i tak drugie. Czemu? Ponieważ siano jest bardzo dobrym pokarmem dla bydła, więc jeśli ktoś ma słomę, to opłaca się trzymać i bydło. A jeśli mamy tego bydła sporo to i pracy przy nim jest sporo. I takiej sytuacji przychodzą nam z pomocą paszowozy. Dzisiaj już nie ma znaczenie czy mamy zimie w mazowieckim, czy też gdzieś w Podlasiu, każdy rolnik ma maszyny pomocnicze, które znacznie przyspieszają pracę. Wozy paszowe to taka maszyna, do której możemy wrzucić paszę, słomę i co jeszcze tylko chcemy (oczywiście krowa draży czekoladowych nie powinna jeść) i ta maszyna nam to wymiesza, dzięki czemu damy naszym zwierzętom zdrową mieszankę, która nie zrujnuje naszego dnia, ze względu na czasochłonność. Dawniej wyglądało to zgoła inaczej, ponieważ wszystko było trzeba robić ręcznie, a jeżeli rolnik miałby choćby sto krów i byków i miałby wszystko ręcznie dowieźć to brakłoby dnia. Codziennie byłoby trzeba dowozić im pokarm, szczególnie w zimę, ponieważ podczas wiosny, lata i wczesnej jesieni krowy spokojnie możne wypuścić na pastwiska, więc wystarczy je sprowadzić z pola, jednak wbicie 100 kołków to też nie lada wyzwanie.

Dlatego choćby wykorzystuje się pastuchy elektryczne, które podłączamy pod zwykły kontakt, 230V, dzięki czemu zwierzęta nawet gdyby miały chęć wyjść po bardzo krótkiej chwili tracą zapał do tego pomysłu.