Zewnętrzne drzwi do domu jednorodzinnego

Wybór odpowiedniej stolarki drzwiowej oraz okiennej do naszego domu jednorodzinnego jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy. Drzwi będą wpływać na estetykę budynku, ale także jego energooszczędność. Drzwi zewnętrzne mogą zostać wyprodukowane z różnych materiałów takich jak stal lub aluminium albo też tworzywo sztuczne. Najpopularniejsze są jednak drzwi drewniane.

Które drzwi najlepiej zakupić do domu?

drzwi zewnętrzne drewnianeNajczęściej spotykane i najbardziej popularne są drzwi zewnętrzne drewniane. Ważne, aby przy wyborze takich drzwi mieć pewność, że drewno posiada bardzo dobre właściwości techniczne. Możemy zamówić drzwi zewnętrzne wykonane na specjalne zamówienie z drewna liściastego takiego jak dąb lub mahoń albo też jest z drzewa iglastego takiego jak świerk czy sosna. Oczywiście podstawową zaletą drewna jest jego bardzo duża wytrzymałość, a także dobra izolacja termiczna. Kolejnym plusem drzwi zewnętrznych wykonanych z drewna jest mała rozszerzalność cieplna. Drewno, z którego będą produkowane drzwi, powinno być na początek odpowiednio przesuszone, a także pozbawione wszystkich sęków i innych wad. Drewniane drzwi zewnętrzne wykonuje się najczęściej z drewna litego, które jest klejone trójwarstwową. Ościeżnica w drzwiach drewnianych może być wykonana ze stali, ale samo skrzydła musi być wykonane z drewna. Wszystkie pozostałe elementy łączy się ze sobą śrubami oraz zbija gwoździami. Drzwi zewnętrzne powinny dodatkowo zostać się wypełnione materiałem izolacyjnym takim jaka pianka poliuretanowa.

Drzwi zewnętrzne mogą zostać również wykończony poprzez polerowanie impregnowanie drewna. Na koniec warto poddać i drzwi drewniane lakierowaniu, a także zastosować specjalne farby oraz emalie. W niektórych przypadkach drzwi drewniane, które mają zostać zastosowane na zewnątrz, mogą być dodatkowo oklejone fornirem albo winylem.